top of page

TETA Akıllı Cam® sistemlerinin kullanım alanları

Mimari camlar PDLC akıllı filmlerin ana kullanım alanıdır. Bu alandaki en yaygın uygulama ise modern cam ofis bölmeleridir. CEO, yönetici odaları ve toplantı salonları cam bölmeler ile şık ve ferah bir yapıya kavuşmaktadır. Bu cam bölmelerde mahremiyetin korunması için geleneksel olarak jaluziler kullanılmaktadır. Jaluzi sistemleri açık olduğu durumda dahi parçalı bir görünüm sunması ve açma-kapama mekanizmalarındaki mekanik sorunlar gibi birçok dezavantaja sahiptir. PDLC filmler jaluzinin alternatifini teşkil etmenin çok ötesinde bir çözüm sunmaktadır. PDLC akıllı camlar jaluzilerden farklı olarak elektrik akımı kesilerek milisaniyeler içinde camlar buzlu cama dönüştürülebilir ve mahremiyet korunur. Ofis uygulamalarının dışında dış cephe camlarında perde göreviyle, otel odalarında banyo bölmelerinde, tuvalet kabinlerinde, kontrol odlarında ve endüstriyel tesislerde, araştırma laboratuvarlarında, terminaller, hava alanlarında güvenlik bölmeleri ve pasaport gişelerinde, spor tesisleri, saunalar ve yüzme havuzlarında, lüks ev ve rezidans konseptlerinde akıllı cam sistemlerine yer verilmektedir. Bir diğer bir kullanım alanı ise medikal tesislerdir. MRI ve X-ışınları tomogrofi odaları, yeni doğan ve yoğun bakım üniteleri, kemoterapi bölümleri ve hasta odaları ve paravanlar gibi farklı zamanlarda mahremiyet gerektiren bölmeler akıllı camlar ile donatılabilir.

PDLC filmlerin ters projeksiyona uygunluğu bu malzemeyi pazarlama faaliyetleri için kullanılabilir kılmaktadır. Vitrinlerde yer alan ters projeksiyon filmlerine veya LCD ekranlara alternatif olarak sunulmaktadır. Projeksiyon gerçekleştirilmediği taktirde filmler transparan faza geçirilerek vitrindeki ürünlerin gösterilmesi sağlanabilir. PDLC film üzerinde ters projeksiyon özelliği kontrol odalarında da kullanılmaktadır.

PDLC akıllı filmler mimari camlar dışında otomotiv, raylı sistem, beyaz eşya ve mobilya sektörlerinde endüstriyel ürün tasarımcılarına yeni imkanlar sağlamaktadır. Otomobil cam tavanları için güneş kontrolü sağlayan elektrikli perdeler, kapağını açmadan içine göz atılabilecek buzdolapları, akıllı vitrinler, akıllı cam tahtalar PDLC filmler kullanılarak geliştirilmiş endüstriyel ürünler arasında sayılabilir

Resim5.jpg
Resim6.jpg
1610798762567.jpg
bottom of page