top of page

PDLC teknolojimiz ve TETA Akıllı Cam® filmleri

PDLC sınıfı cam filmleri elektrik akımı uygulandığında transparan, elektrik akımı kesildiğinde ise opak/buzlucam görünüşüne sahip olan akıllı malzemelerdir. PDLC optik özelliklerinin elektrik akımı ile kontrol edilmesini yapısında ihtiva ettiği sıvı kristal damlacıklar sağlamaktadır. PDLC filmler sandviç yapısındadır. Bu yapı, iki adet transparan iletken tabaka (ITO-PET film) arasına yerleştirilmiş, içerisinde sıvı kristal damlacıklar bulunan optik geçirgenliği yüksek bir polimer katmandan oluşur. ITO-PET filmlere elektrik akımı uygulandığında sıvı kristaller polarize olarak tek yönde yönelir ve gelen ışığın geçmesine olanak sağlarlar. Elektrik akımı kesildiğinde ise sıvı kristaller rastgele yönlenir ve geçen ışığı dağıtırlar.

İlk örnekleri 1990’lı yıllarda kullanıcıları ile buluşan PDLC akıllı filmler bu güne kadar malzeme teknolojileri ile paralel olarak sürekli gelişim göstermiştir.

PDLC teknolojimiz.jpg

Türkiye’de geliştirilmiş TETA Akıllı Cam® filmleri yeni nesil PDLC sınıfının bir üyesi olup dünyadaki muadilleri ile karşılaştırıldığında üstün performans sergileyen bir üründür. Yüksek optik geçirgenlik, kullanım ömrü, görüş açısı, geliştirilmiş nem ve UV dayanımı ile sınıfının en iyileri arasındadır.

TETA Cam Teknolojileri, PDLC filmleri kendi tesislerinde rulodan ruloya (R2R) prosesler ve organik malzemelerin UV kürlenmesi teknikleri ile üretilmektedir. TETA, PDLC üretim teknik ve proseslerini kendi bünyesinde geliştirmiştir. TETA PDLC filmlerin üstün özellikleri yüksek kaliteli ITO-PET filmler ve yüksek saflıkta sıvı kristal kullanılmasının yanı sıra tüm PDLC filmi oluşturan komponentler arasında uyumu sağlayan geliştirilmiş organik bileşimler kompozisyonudur. TETA, PDLC filmler için kullandığı kompozisyonlarını 6 yıllık üretim ve uygulama deneyimiyle optimize etmektedir. TETA, yürütmekte olduğu Ar-GE çalışmaları ile ürettiği PDLC filmlerin performanslarını geliştirmeye aralıksız devam etmektedir.

TETA PDLC filmlerin teknik özelliklerini ürünler sayfasında inceleyebilirsiniz.

bottom of page